Профіль користувача
Среда, 09 Ноябрь 2016 07:44

Етапи переживання горя або допоможи собі сам

Автор 
Оцените материал
(0 голосов)

 

Деякі дослідники розширюють число етапів до десяти, інші, навпаки, визначають три. Нижче наведений «компромісний» варіант з чотирьох етапів переживання горя людиною.

Перший етап: шок і заперечення

Перші години, дні і навіть тижні ви просто відмовляєтеся приймати те, що трапилося. Ви розумієте, щó саме сталося, але не можете віддатися переживанням – між вами і вашими емоціями немов виростає скляна стіна. Таке «завмирання» і «відсторонення» захищає вас від повного розпаду. Перший етап зазвичай супроводжується прогалинами в пам’яті (ви не можете згадати події попереднього дня і не пам’ятаєте, коли останнього разу їли), дезорганізацією (ви раз у раз забуваєте чи губите ключі або телефон), неадекватною реакцією на будь-які події (ви поводите себе не так, як звичайно, і відчуваєте себе ніби кимось іншим).

Другий етап: біль і почуття провини

Коли ви потихеньку звільнилися від захисного кокона, з глибини душі починають рватися емоції. Цей період може виявитися найскладнішим і найчорнішим. Найбільш поширена реакція – це звинувачення себе в тому, що ви спілкувалися з покійним при його житті не так, як повинні були.

Третій етап: гнів, розчарування і гіркота

Цей етап характеризується «спалахами» емоцій. Людина, що переживає третій етап, часто цурається певних соціальних ситуацій, особливо святкових заходів, і відчуває роздратування через те, що проблеми інших здаються такими дрібними і нікчемними, порівняно з тим, що переживає вона особисто. Поспівчувайте собі.

Четвертий етап: прийняття ситуації і відчуття полегшення

Незалежно від того, наскільки глибокими є ваші страждання, повільно, але неухильно, ви повертаєтеся до звичного життя. Спочатку ви будете робити крок вперед і два назад, але поступово ви почнете усвідомлювати те, що трапилося, і використаєте приховані «резерви сили» (з’являться сили жити далі, відкриються здібності, у спілкуванні з людьми прийде інтерес, ініціатива. Допоможіть собі бути сильним.

Прочитано 529 раз Последнее изменение Среда, 09 Ноябрь 2016 07:45

Календар
« Май 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31